Techinside Google News
Techinside Google News

İndirilen uygulamalar neden kullanılmıyor?

Nielsen tarafından yapılan bir araştırma pek çok kullanıcının düzinelerce uygulama indirmesine rağmen sadece birkaçından yararlandığını ortaya koydu.
- Advertisement -
TechInside Analizi:  Akıllı mobil cihazların içine girmek pek çok şirket için bir hedef hatta çılgınlığa dönüşebiliyor. Gerçekten buna ihtiyacınız var mı? Alternatif bir çözüm olabilir mi? İki kez düşünmeniz gerekiyor.

Nielsen’in araştırmasına göre akıllı telefon kullanıcıları rekor sayıda uygulama indiriyorlar ancak çok azını kullanıyorlar. Peki, bu veriye göre pazarlamacılar uygulamalarını kullanıcılara olmazsa olmaz kılmak için ne yapabilirler?

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı cihazında yaklaşık 42 uygulama tutuyor. Fakat geçtiğimiz 30 günde telefonuna uygulama yükleyen 3.743 akıllı telefon ve tablet kullanıcısının yüzde 84’ü günde 10 uygulamadan az kullandığını, yüzde 55’i ise her gün bir ile dört arasında bir sayıda uygulama kullandığını söylüyor.

Tüketiciler aynı zamanda uygulamalar için ödeme yapmaktan kaçınıyor. Ankete katılan kullanıcıların yüzde 40’ı sosyal ağ, indirim/kupon veya ödeme uygulamalarına para vermeyeceğini söylüyor.

Lokanta rezervasyonu uygulaması Resy’nin kurucu ortağı ve CEO’su Ben Leventhal, uygulamaların kullanıcılardan para alabilmesi hatta sadece ilgilerini tutabilmesi için bile olağanüstü olması gerektiğini söylüyor.

Leventhal aynı zamanda kullanıcıların uygulamalarını görmezden geldiklerini çünkü çok azının gerçek değer sunduğunu söylüyor. “Her uygulama muhteşem bir şekilde ilginç şeyler yapmayı ve bize geleceği göstermeyi vadediyor” diyen Leventhal, “ancak çoğu yapabileceklerinden fazlasını vadettikleri için bizi hayal kırıklığına uğratıyorlar ve sonra onları unutuyoruz” diye ekliyor.

Saatchi & Saatchi Wellness’te inovasyondan ve etkileşim stratejilerinden sorumlu müdür yardımcısı Jason Levy’ye göre üçüncü veya dördüncü sayfalara düşen uygulamaların bazısı mobil site olarak daha iyi hizmet verebilir ve telefonlardaki kıymetli yeri tutmadan da kolaylıkla erişilebilir.

Levy; “İnsanlar ya hiç gereği olmayan kötü uygulamalar, ya da mobil web sitesi olsa daha iyi olacak uygulamalar yapıyor.” diyor. Örnek olarak bir arabanın kullanım kılavuzunun akıllı telefonda yer tutmaması gerektiğini ancak bir mobil web site olarak değer sağlayabileceğini söyleyen Levy; “Bu bilgiye o kadar nadiren ihtiyaç oluyor ki eğer silinmezse arka sayfaların birinde oturup kalacak. Eğer çevrimiçi olsaydı ona ihtiyaç duyacağınız nadir anlarda oradaki bilgiler bir mobil web sitesi olarak daha mantıklı gözükürdü.” diyor.

Levy aynı zamanda markaları sadece vakit öldüren uygulama yapmamaları konusunda uyarıyor. Nielsen raporuna göre insanların yüzde 70’i yalnızken ve başka bir yüzde 68’i sıkıldıklarında ve vakit öldürmek için uygulama kullanıyor olsalar bile markalar bir sonraki Angry Birds’ü yapmak için yarışmamalı. Levy burada “Eğer tüketicinin her gün kullandığı bir ürünseniz ve vakit öldürücü bir uygulama yapmaya çalışıyorsanız esas işi vakit öldürücü uygulama çıkarmak olup bunun üzerinden para kazanmaya çalışan insanların yoluna çıkıyorsunuz ve yakın zamanda ezileceksiniz demektir.” diyor.

Levy’e göre özel olarak marka ile ilgili bir değer sunmayan uygulamalar çıkarmaya çalışmak yerine mobil web sitesini mükemmelleştirmeye çalışmak daha güvenli.

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir