Techinside Google News
Techinside Google News

InDrive, gelişmekte olan pazarlardaki girişimlere yatırım yapacak!

InDrive, gelişmekte olan pazarlarda yer alan girişimlere 100 milyon dolara kadar yatırım yapmak üzere New Ventures kurdu.
- Advertisement -

InDrive, Latin Amerika ve Asya’da popüler bir yolcu taşıma platformudur. ‘Teklif tabanlı’ sistemi ile dikkat çeker. Şirket, gelişmekte olan pazarlarda yatırımlar yapmayı planlıyor. New Ventures adlı yeni bir bölüm başlatıldı. Bu bölüm, girişim ve birleşme, satın almaları yönetecek. Birkaç yıl içinde 100 milyon dolara kadar yatırım yapacaklar.

Dört ay önce ABD’deki ilk pazarlarına, Güney Florida’ya girdiler. Bu yeni adım, InDrive’ın karlılık yolculuğunda önemli. Şirket, gelir akışlarını çeşitlendirmeyi hedefliyor. InDrive’ın New Ventures başkan yardımcısı Andries Smit, planları anlattı. Farklı dikeylerde büyük fırsatlar görüyorlar. Ekonomik iklimde değerlemelerin normale döndüğünü söyledi. Bu durum, şirket için daha karlı yatırımlar hazırlıyor.

Şirket, varlık gösterdiği Latin Amerika, Orta Doğu, Afrika, Güneydoğu Asya ve Orta Asya’dan girişimlere odaklanacaktır. Smit, yatırım yapılacak işletmelerin değer katmasını bekliyor. Ayrıca, ‘yerel mücevherlerin’ yeni pazarlara girmesine yardımcı olacaklar.

Indrive’ın Yatırım öncelikli alanları

InDrive, yolcu taşıma endüstrisinden dikey ve yatay olarak yatırım yapacak. Bu şirketlerin hizmetlerini satın alacak ya da kullanacaklar. İlk hedef, sürücülere ek hizmetler sunan girişimler olacak. Örneğin, Mayıs’ta Master Delivery’i satın aldılar. İkinci hedefleri, fintek ve insurtech gibi alanlar. Bu alanlar, InDrive’ın müşterilerinin karşılaşabileceği özel sorunları çözebiliceği yatırımlar olacaktır.

100 milyon dolarlık yatırım, bir fon tarafından gelmeyecek. Smit’e göre, para önümüzdeki yıllarda yatırılacak. Yatırımlar, şirketin büyüme ve ölçeklenebilirlik kriterlerine uygun olacak. Smit, yatırım kaynağının işletmeden gelen nakit akışı ve geçmiş sermaye olacağını belirtti. Şubat ayında General Catalyst’ten 150 milyon dolarlık borç finansmanı topladılar.

Yatırım öncelikli aşamalar

New Ventures, post-çekirdek/Seri A aşamasındaki şirketlere sermaye sağlayacak. Portföy şirketleri, sağlıklı ekonomi ve nakit akışı gösterecek. Kredi-değer, müşteri edinme maliyeti ve tutunma metrikleri üzerinde verimlilik vurgulanacaktır. Şirket, portföy ve satın alınan şirketlerin ölçeklenmesine yardımcı olacak. Pazarlama bilgisi, teknoloji ve geniş müşteri tabanı sunacaktır. Şirket, 45’ten fazla pazarda ve 700 şehirde 200 milyonu aşkın aktif müşteriye erişiyor.

Ekim ayında yeni birimde göreve başlayan Smit, stratejik pozisyonlarda tecrübeli. Morgan Stanley ve Aviva gibi büyük şirketlerde liderlik yaptı. Ayrıca, Stryber’da partner olarak girişimler inşa etti. InDrive, 2021’de 1.25 milyar dolar değerleme ile 150 milyon dolarlık Seri C turu yükseltti. Şirket, ürün yelpazesini genişletiyor. Yolcu taşımacılığının ötesine geçerek çeşitli hizmet alanlarına yayılmaya devam ediyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir