[İnfografik] Kişisel veri ihlalleri nedeniyle bugüne kadar verilen cezalar

0

Kişisel veri ihlalleri nedeniyle şirketlere verilen cezalar arasıında Facebook’a kesilen ceza en yüksek tutara sahip olandı. Diğer cezalar ise haberimizde

13 Temmuz’da yayımladığımız haberde, ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) Facebook’a kişisel verilerin ihlali nedeniyle 5 milyar dolar ceza verdiğini yazmıştık.  FTC, sosyal medya devine bu cezayı Cambridge Analytica skandalı nedeniyle kesmişti. Bu cezanın kişisel verileri ihlali nedeniyle bugüne kadar verilen en büyük ceza olduğunu belirtelim.

İkinci sırada Equifax var

Merkezi ABD’de bulunan Uluslararası Mahremiyet Profesyonelleri Birliği (IAPP) bugüne kadar devlet kurum ve kuruşları tarafından şirketlere kesilen veri ihlallerine ilişkin cezaları infografik halinde paylaştı. İnfografiğe göre, Facebook’un ardından en büyük ikinci cezayı yine FTC, Equifax’a kesmiş durumda. (Bu arada, Equifax skandalına ilişkin hukuki değerlendirmeyi şu yazıda okuyabilirsiniz)

IAPP 2000 yılında kurulan ve kâr amacı gütmeyen bir STK. IAPP’nin amacı veri mahremiyeti mesleğini küresel düzlemde tanımlamak, desteklemek ve iyileştirmek. 

IAPP’nin paylaştığı infografiği aşağıda görebilirsiniz.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>