İngiliz devleti Zuckerberg’ün e-postalarını ele geçirdi

0

Cambridge Analytica skandalıyla ortaya çıkan, Facebook üzerinden İngiliz vatandaşlarının üzerinde psikolojik deneyler yapılması olayı nedeniyle Facebook’a karşı ağır tepki veren İngiliz yargısı, şimdi “ifade” vermeye çağırdığı ama gelmeyeceği anlaşılan Zuckerberg’ün özel yazışmalarını ele geçirdi.

Gümrükte bilgisayarlara el koydular

İngiltereye yolculuk eden ve skandalla bağlantılı olan Six4Three yazılımının geliştiricisini sınırda yakalayıp bilgisayarına el koyan ve Facebook ile yazışmalarını teslim etmeye zorlayan İngiliz yetkililer, bu sayede Zuckerberg’ün Cambridge Analytica skandalı hakkındaki yazışmalarına da ulaşmış oldu.

İngiliz yetkiler işimdi yazışmaların detaylıca inceleneceğini ve Facebook’un bu skandalda ne kadar suçlu olduğunu tespit etmeye çalışacaklarını vurguluyorlar ve Zuckerberg’ü hala davada ifade vermeye davet ediyorlar. İngiliz mahkemelerinin Zuckerberg hakkında bir yakalama kararı çıkarması ise, bu olayın çok başka boyutlara ulaşmasına neden olabilir.

Ancak ABD ile karşı karşıya gelmek istemeyen İngilizlerin, Zuckerberg’ü uluslararası seyahatlerden alıkoyacak böyle bir kararı çıkarmayacağı düşünülüyor.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>