İngiliz kulüpleri sosyal medya boykotu yapacak

0

İngiliz kulüpleri sosyal medya

Irkçı ve tacizci tavır nedeniyle İngiliz futbol kulüpleri sosyal medya boykotu yapacak. Kulüpler bir süre sosyal medya kullanmayacak.

İngiliz kulüpleri sosyal medya boykotuna başlıyor

İngiltere Futbol Federasyonu ve Premier Lig kulüpleri; Facebook, Twitter ve Instagram kullanımlarını 30 Nisan günü saat 15.00’ten itibaren askıya alacaklarını açıkladı.

Yayınlanan ortak açıklamaya göre boykot İngiliz futbolunun sosyal medya şirketlerinin çevrimiçi nefreti ortadan kaldırmak için daha fazlasını yapmaları gerektiğini vurgulayacak.  Aynı zaman devam eden ayrımcılıkla mücadeleye de dikkat çekilecek.

Son haftalarda Birmingham, Rangers ve Swansea’dan gelen boykotlar, artık daha da büyük bir hal aldı. Şubat ayında, kulüpler sosyal medya şirketlerine çevrimiçi olarak taciz edici ve ırkçı paylaşımlara karşı harekete geçmelerini talep eden mektuplar yazdı.

Kulüpler, “Bir miktar ilerleme kaydedilmiş olsa da, ayrımcı mesajların amansız akışını durdurmak ve tüm platformlarda çevrimiçi taciz tedarikçileri için gerçek hayatta sonuçların olmasını sağlamak amacıyla bugün bu talepleri yineliyoruz.” dedi.

Premier Lig İcra Kurulu Başkanı Richard Masters, “Herhangi bir biçimde ırkçı davranış kabul edilemez ve oyuncuların sosyal medya platformlarında gördüğümüz korkunç tacizin devam etmesine izin verilemez.” dedi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>