İngiliz maliyesi Bitcoin’e ağır darbe indirmek üzere

0

Bitcoin

Vergi gelirlerini korumak isteyen devletler için dünyadaki bir numaralı kabusun ismi artık Bitcoin. ABD Vergi Dairesi (IRS) kısa süre öce dünyanın en büyük Bitcoin borsalarından Coinbase’e, kayıtlarındaki 20 bin doların üzerinde Bitcoin’e sahip 15 bin ABD vatandaşının kimlik bilgilerini açıklaması için baskı yapmaya başlamıştı. Şimdi ise İngiliz maliyesi Bitcoin’cilerin peşine düştü.

Kayıt dışına çıkmak kolaylaştı

İngiltere maliyesine göre, Bitcoin kullanımı yasal olabilir ama vergi kaybı oluşturmaması için kayıt altına alınması gerekiyor. Ayrıca çok sayıda yasadışı işlem için de Bitcoin kullanıldığı tespit edilmiş durumda. İngiltere Polis Teşkilatı, takip ettikleri uyuşturucu çetelerinin ve kara para aklama organizasyonlarının tamamen Bitcoin’e yönelmiş olduklarının altını çiziyor.

Öte yandan maliye ise dijital paranın yaratacağı ağır vergi kaybı için endişeli olduğunu saklamıyor. Dijital para ile yapılan alışverişlerde, herhangi bir para alışverişi kaydı gerçekleşmiyor. Dolayısıyla, vergi takibi yapmak mümkün değil. 10 milyon dolarlık bir ev satılırken ödemenin Bitcoin ile yapılması konusunda taraflar anlaşırsa, geriye sadece tapu idaresinde işlem yapmak kalıyor. 

İngiltere de bu durumun yakın gelecekte hem vergi kaybına neden olacağını, hem de insanların ağır sahtekarlıklarla karşı kaşıya kalabileceğini tespit ederek, Bitcoin’i regule etmek üzere çalıştığının altını çiziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>