İngiliz ordusu için böcek boyutunda dronelar

0

İngiltere, savaşa alanlarındaki teknolojik yarıştan geri kalmamak için, 1 milyar dolarlık Ar-GE yatırımı için karar aldı. İngiliz ordusu bu 1 milyar dolar ile böcek boyutunda drone’lar, lazer silahları ve sanal gerçeklik gözlükleri geliştirecek.

Ordu yatırım yapacağı ürünleri seçmek için, üniversitelerden ve özel sektörden teklif alacak. Daha sonra geliştirilmesine karar verilen uygun ürünler seçilecek ve 1 milyar dolar bu ürünlerin cepheye hazır hale getirilmesi için harcanacak.

Savunma Bakanı Michael Fallon, “bu yeni yatırımımızla hem İngiltere’yi güvende tutacak teknolojileri geliştireceğiz hem de toplumumuzun büyük beyinlerinin ortaya çıkmasına katkıda bulunacağız,” yorumunu yapıyor.

Özellikle böcek boyutundaki drone’lara bütün ülkeler büyük ilgi gösteriyor. Savaş alanlarında anlık ve çok hızlı istihbaratı çok ucuza sağlayabilen bu drone’lar aynı zamanda doğal afetlerde veya arama kurtarma operasyonlarında büyük avantaj sağlıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>