İngiliz polisi WhatsApp mesajlarını okuyacak

0

ABD ve İngiltere arasındaki istihbarat anlaşmalarına göre, Facebook’un İngiliz polisine tüm ekosistemindeki özel yazışmaları teslim etmek zorunda olduğu anlaşıldı.

Hani bu şifreler kırılamıyordu?

Buna göre İngiliz güvenlik kuvvetleri şifreli WhatsApp yazışmaları da dahil olmak üzere Facebook mesajlarını inceleyebilecek. Ancak bu mesajların Facebook’tan istenebilmesi için terörizim veya pedofili suçları gibi ciddi soruşturmaların yapılması gerekiyor.

Öte yandan ABD ve İgiltere sosyal medya servislerindeki bu incelemelerde sadece kendi vatandaşlarını soruşturabilecekler. Ayrıca İngiliz güvenlik kuvvetlerinin keşfedip ABD’ye teslim edebileceği deliller, ABD’de ölüm cezası kararlrında kullanılamayacak zira Avrupa Birliği’nde ölüm cezası yasaklanmış durumda.

Ayrıca WhatsApp gib uçtan uca şifreli servislerdeki mesajların nasıl okunabileceği de açıklık kazanmış değil. Ancak ABD ve İngiliz istihbarat örgütlerinin bu mesajalrı kırabilecek sistemler üzerinde çalıştıkları biliniyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!