İngiliz teknoloji şirketleri Brexit’e savaş açtı

0

İngiltere’nın Avrupa Birliği’nden çıkışına dair halkın görüşünü alan Brexit referandumundan %2 farkla ayrılık yönünde görüş çıkması, tüm dünyayı şok ettiği gibi, İngiliz teknoloji şirketlerinin de tüm planlarını bozdu.

İngiltere’nin en önemli teknoloji şirketlerinden biri olan Zoopla’nın yönetimi, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışına karşı hukuki savaş açma kararı aldı. Online emlak arama motoru işleten Zoopla, Avrupa Birliği içinde sayısız müşterinin Avrupa’daki mülklerini satmak için başvurduğu bir kaynak olarak görülüyor. Zoopla’nın borsadaki değeri ise 1 milyar Pound civarında.

Teknoloji şirketlerinin çok zengin AB fonlarından da yararlanabilmesi nedeniyle, AB’den çıkışa en büyük tepkiyi gösteren sektörlerin başında teknoloji şirketleri geliyor. Şirket içinden sızan bilgilere göre Zoopla şimdi, İngiltere parlamentosunun, referandumun iptalini veya yeniden yapılmasını isteyen seçmenlerin sesini duyması için yasal bir süreç başlatıyor. İngiltere’nin en güçlü hukuk bürolarından biriyle anlaşan Zoopla, devleti Brexit konusunda köşeye sıkıştırıp, adım atmasını zorlaştırmayı hedefliyor. Zoopla’nın ilk amacı, İngiltere’nin AB’den çıkış kararını AB’ye iletmesini engellemek.

Emlak arama motoru Zoopla’nın yönetimiyse böyle bir çalışmaları olmadığını iddia etse de hem Zoopla içinden hem de hukuk bürosu içindeki kaynaklar, dev emlak arama motorunun ayrılıkçılara karı büyük bir hukuki savaşa hazırlandığı konusunda ısrarcı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>