İngilizler İrlanda pasaportu peşine düştü

0

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmak için yaptığı referandumda birlikten ayrılık kararı çıkmasıyla birlikte, İngilizler’in Google’daki aramalarında dramatik bir yükseliş yaşandı. Google’ın açıkladığı rakamlara göre, İngilizler İrlanda pasaportu alma koşullarını öğrenmek için Google’a akın ettiler.

İrlanda Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’nin bir üyesi ve İngiltere sınırları içinde kalan Kuzey İrlanda’nın aksine, ayrı bir ülke olarak kendini temsil ediyor. İngiltere’nin ayrılığı sonrasında Kuzey İrlanda bölgesi de Avrupa Birliği’nde kalmak için İngiltere’den ayrılıp İrlanda Cumhuriyeti’ne katılmak için referandum istiyor.

Bu sırada sabah saatlerinden itibaren hızla düşen Pound’un değerini anı anına takip etmek isteyen dünyada, İngiltere’nin para birimi hakkındaki aramaları dünyadaki arama trendlerinin üst sıralarına çıkarmış durumda. Pound, sabah saatlerinden itibaren %10 üzerinde değer kaybetti.

Öte yandan Google Trends’e göre, Londra’dan yapılan aramalarda,  “Cebelitarık’a taşınmak” ifadesi de büyük yükseliş gösterdi. Cebelitarık, İspanya kıyısında İngiltere bayrağı altında bir sömürge bölgesi. Referandumda, AB yanlısı oy veren gençler Londra’da yoğunlukta olduğundan, gençlerin Avrupa içinde kalmak için ayrı bir referandumla İspanya’ya bağlanmak isteyeceğini düşündükleri Cebelitarık’a geçiş yapmak istedikleri de anlaşılıyor.

Avrupa Birliği, çeşitli fonlarıyla start-up’lara da destek veren önemli mekanizmalara sahip ve kendi start-up’larını kurarak bu fonlardan yararlanmak isteyen sayısız İngiliz genci büyük hayal kırıklığı yaşıyor. Dolayısıyla, İngiliz gençlerinin AB üyesi ülkelerin pasaportlarını almak için araştırmalara başlamaları büyük sürpriz değil.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>