İngiltere Başbakanı interneti kontrol altına almaya kararlı

0

3 Haziran gecesinde İngiltere’de yaşanan terör olayları sonrasında bugün İngiltere’de Başbakanlık ofisi önünde basına açıklama yapan Theresa May, teröristlerin siber dünyada saklanarak planlar yapmalarının önüne geçmek zorunda olduklarının altını çizdi ve tüm dünyanın yeni internet regülasyonları üzerinde anlaşması için hazırlık yaptıklarını vurguladı.

7 kişinin öldüğü ve onlarca kişinin yaralandığı bıçaklı terör saldırısının ertesinde yapılan bu açıklama, İngiliz Hükumeti’nin WhatsApp benzeri şifreli internet uygulamalarının daha sıkı kontrol edilmesi için bir hafta önce yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Theresa May, Facebook, Google, Apple, WhatsApp gibi şirketlerin, İngiliz hükumeti ile işbirliği yaparak tüm gizli mesajlaşmaları devletin güvenlik kurumlarına açmak zorunda olduklarını açıklamış ve bu konuda bir yasa hazırladıklarını belirtmişti.

Terör saldırısının ardından şimdi İngiliz hükumetinin internet ve teknoloji şirketlerini güvenlik güçleriyle işbirliği yapmaları için sert yasalarla sıkıştıracakları düşünülüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>