İngiltere de şifreli mesaj uygulamalarına savaş açtı

0

Geçtiğimiz hafta İngiliz Parlementosu önünde yaşanan terör saldırısı sonrasında, İngiliz hükumeti terörizme karşı daha etkin bir savunma kalkanı oluşturmaya karar verdi. 

Hükumet’in bakanları şimdi, bu terör saldırısı karşısındaki istihbarat zaafiyetini sorgularken güvenlik güçleri de suçlu olarak, şifreli sosyal medya uygulamaları ve mesajlaşma yazılımlarını gösteriyorlar. 

Teröristlrin, şifrelenmiş internet mesajları sayesinde kolayca haberleşebildiğini ve istihbarat birimleirnin bu yazışmaları okuyamadığını vurgulayan güvenlik güçleri, hükumetin şifreli mesajlaşmaya karşı tavır almasını sağlamış görünüyor. 

İngilitere Savunma Bakanı medyaya verdiği demeçte, şifreli mesajlaşma uygulamalarının artık kabul edilemez duruma geldiğinin altını çizerken, bu uygulamalara erişim için gerekli adımları atacaklarının da işaretini verdi. 

Böylece, çok yakında WhatsApp gibi uygulamaların ya da iOS gibi sistemini İngiltere’de çalışabilmesi için, bu sistemlerde yazılan çizilen her şeyin devlet tarafından okunabiliyor olması gerekecek gibi görünüyor. 

ABD’de mahkeme kararlarını bile tanımayan ve iOS sistemine arka kapı açmayan Apple’ın ya da Facebook, Google, Microsoft gibi dev ABD şirketlerinin İngiliz hükumetinden gelecek “herkesi takip etmek istiyoruz,” talebine nasıl karşılık verecekleri şimdiden merak konusu oldu. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>