İngiltere dijital para birimi test edecek

0

İngiltere dijital para birimi

İngiltere dijital para birimi deneyleriyle gelecekte yaşanacak dönüşüme yönelik testler yapacak. Bu para birimi, araştırma amaçlı kullanılacak.

İngiltere dijital para birimi testleri yapacak

İngiltere Merkez Bankası ve HM Hazine Müsteşarlığı, kamu ve özel sektör için ortaklaşa “yeni bir sanal para biçimi” geliştireceklerini duyurdu. Dijital bir para birimini uygulamaya koymanın risklerini ve pratikliklerini değerlendirmek için çalışacak.

Yeni sanal para birimi ile kullanım durumlarının düzenlenmesi konusunda çalışabilecek.  Geliştirme aşamasında bankalar, fintech’ler, ödeme altyapısı sağlayıcıları ve teknoloji şirketleri dahil olmak üzere paydaşlara danışılacak. Şimdilik Birleşik Krallık sadece araştırma yapacak. Yani bu para birimi uygulamaya alınmayacak.

Bir yandan uzmanlar, sanal paranın yurt içi ve sınır ötesi işlemlerin hızını artırabileceğine, maliyetleri düşüreceğine inanıyor. Ancak sanal para birimlerinin, finansal istikrarın korunmasına yardımcı olan merkez bankaları da dahil olmak üzere geleneksel bankaların statüsünü zayıflayabileceğinden endişe duyuluyor.

Dünya Ekonomik Forumu’na göre, dünyadaki merkez bankalarının yaklaşık yüzde 86’sı sanal paranın artılarını ve eksilerini inceliyor. Bu alanda Çin başı çekerken, Japonya ve İsviçre de kendi deneylerini yapıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>