İngiltere Facebook’a 664 bin dolar ceza kesti

0

Facebook’un kullanıcı verilerini, İngiliz araştırma şirketi Cambridge Analytica ile paylaşmasının ve kullanıcıların üzerinde izinsiz şekilde psikolojik testler yapıldığının anlaşılmasıyla ortaya çıkan skandalda yeni bir haber geldi.

Skandalın etkileri geçmiyor

Olayı inceleyen İngiliz müfettişler, Facebook’un kullanıcı verilerini yasa dışı olarak üçüncü kişilerle paylaştığına karar vererek, sosyal medya devine 664 bin dolarlık ceza kesti.

Skandalın ortaya çıkmasından sonra dünya çapında yükselen tepkiler nedeniyle İngiliz piyasa araştırmaları şirketi Cambridge Analytica tüm müşterilerini kaybetmiş ve iflas açıklamak zorunda kalmıştı. Pek çok kullanıcı da Facebook uygulamasını cihazlarından kaldırmak üzere kampanyalar başlamıştı. Elon Musk da dahil olmak üzere bazı ünlü isimler de Facebook üzerindeki kişisel ve şirket hesaplarını kapatarak uygulamaya tepki göstermişti.

Musk’a Facebook hesabını kapatmasını teklif eden kullanıcının ise bir Türk genci olması Türkiye’de de haber olmuş, ünlü yatırımcı bu mesaja cevap yazmış ve Facebook hesabını kapatmaya karar verdiğini açıklamıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>