İngiltere Julian Assange’ı ABD’ye vermiyor

0

Wikileaks belgelerini dünyaya sızdırdığı için ABD tarafından tutuklama emriyle aranan ve İngiltere’de uzun yıllar Ekvador büyükelçiliğinde abluka altında yaşamak zorunda kalan Julian Assange, geçtiğimiz yıllarda Trump’ın baskısıyla büyükelçilikten çıkarılmış ve İngiliz polisine teslim edilmişti.

Wikileaks sitesinin kurucusu yıllardır abluka altında

Şimdi ise İngiliz mahkemeleri Assange’ın ABD’ye teslim edilme davasını görüştüler ve Assange’ın zihinsel/ruhsal sağlığının çok kötü olduğunu değerlendirerek ABD’ye teslim edilmesi talebini reddettiler.

Böylece Assange’ın bir süre daha İngiltere’de tutuklu kalacağı anlaşılıyor ancak İngiliz mahkemelerinin tutukluluk halini kaldıracak veya ev hapsi gibi yumuşak bir duruma geçişi mümkün kılacak. bir hamle yapması da bekleniyor.

Assange, Wikileaks sızıntısını yaptıktan sonra, İsveç’te daha sonra CIA ajanı olduğu anlaşılan bir kadın tarafından tecavüz suçlamasıyla dava edilmiş ve tüm Avrupa’da tutuklanması için karar çıkarılmıştı. Assange bunun üzerine İngiltere’deki Ekvador büyükelçiliğine sığınmış ve yıllarca burada, küçük bir odada yaşamıştı.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>