İngiltere otonom araç testlerine 2019’da başlıyor

0

ABD otoyollarında yüzlerce otonom araç test amacıyla her gün trafikte dolaşırken Avrupa bu konuda çok geride kaldı. Ancak şimdi İngiliz hükumeti, trafikte otonom araçların rahatça test sürüşüne çıkabilmesi için 2019 yılını hedef olarak belirledi. 

Oxford Üniversitesi’nin robotik teknolojiler geliştiren kolu Oxbotica’ya 13 milyon dolarlık bir fon ayıran İngiltere, Oxbotica’in otonom sürüş teknolojisini test etmek için geliştireceği 10 aracın ad 2019 yılında trafiğe çıkmasına izin verecek.

Filo halinde dolaşacak olan bu 10 araç aynı zamanda otonom araçların trafikte birbiriyle iletişim kurması için gerekli protokollerin de geliştirilmesini sağlayacak. Böylece otonom araçlar, çevresindeki diğer otonom araçları tanıyarak iletişim kurabilecek ve birbirlerinin yanındayken daha hızlı hareket edebilecekler.

Oxbotica ayrıca otonom araçlarının taksi gibi kullanılması için Uber gibi bir uygulama da geliştirecek. İngiltere Kraliçesi de geçtiğimiz yıl yaptığı bir konuşmada, ülkenin otonom araç teknolojilerini bir an önce geliştirerek günlük hayata adapte etmesi gerektiğinin altını çizmişti. Bu hedef doğrultusunda İngiltere’nin yakında otonom sürüş teknolojisi konusunda yeni adımlar atması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>