Techinside Google News
Techinside Google News

İngiltere ve ABD yapay zeka karşısında birlik oldu!

ABD ve Birleşik Krallık hükümetleri, hızlı tempolu yapay zeka geliştirme dünyasında güvenliği artırmak için test paketleri üzerinde işbirliği yapacak.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ve İngiltere Teknoloji Bakanı Michelle Donelan tarafından imzalanan Anlaşma Metni (MoU), yapay zeka modelleri, sistemleri ve ajanları için sağlam test paketleri oluşturma konusunda iki ülkenin bilimsel yaklaşımlarının uyumlu olmasını sağlamak amacıyla hemen yürürlüğe konuldu.

Anlaşma Metni, İngiltere’nin Bletchley Park’ta gerçekleşen 2023 Küresel Yapay Zeka Güvenliği Zirvesi’nin ardından geliyor. Bu zirvede, AI tarafından ortaya konan tehditler ve bu teknoloji ile ilişkilendirilen riskleri azaltma ihtiyacı konusunda birçok kişi endişelerini dile getirdi.

- Advertisement -

İngiltere ve ABD Yapay Zeka Güvenliği Enstitüleri, yapay zeka güvenliği testlerine ortak bir yaklaşım geliştirmek için öneriler sundu. Bilgi paylaşımının yanı sıra, en az bir kamu erişimine açık model üzerinde ortak bir tatbikat yapılması planlanıyor

Enstitüler ayrıca bilgi paylaşımını ve daha yakın işbirliğini teşvik etmek için personel değişimini de değerlendirecek.

Hem Raimondo hem de Donelan anlaşmanın faydalarını anlatırken “özel ilişki” kelimesini kullandılar ve her ikisi de AI’i “bizim neslimizin belirleyici teknolojisi” olarak tanımladılar.

Yapay zeka etiği çocuklar

Donelan şunları söyledi: “Yalnızca birlikte çalışarak teknolojinin risklerini doğrudan ele alabilir ve hepimizin daha kolay ve sağlıklı yaşamlar sürmesine yardımcı olacak muazzam potansiyelinden yararlanabiliriz.

Asil şeyler, ancak yetkililerin geride bırakılması konusunda gerçek bir risk var. Örneğin Avrupa Birliği, özellikle AI riskini ele almak için tasarlanmış mevzuatı yürürlüğe koydu.

Risk sermayesi şirketi OpenOcean’ın Genel Ortağı Ekaterina Almasque, MoU’yu “yapay zeka girişimleri için ileriye doğru atılmış önemli bir adım” olarak nitelendirdi ve karmaşık güvenlik ve etik ortamında gezinirken karşılaşılan zorlukları vurguladı.

İngiltere ile ABD arasındaki iş birliği temelleri attı ve artık bu ortaklığı geliştirmek, yapay zeka potansiyelinin sorumlu bir şekilde hayata geçirilmesini sağlamak yeni girişimlere ve yatırımcılara kalmış.” dedi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir