Techinside Google News
Techinside Google News

İngiltere’de bazı bankalardan kriptoya kısıtlama

İngiltere'de birkaç banka, hesap sahiplerinin kripto borsalarına aktarabilecekleri para miktarını sınırlama kararı aldı.
- Advertisement -

Nationwide, HSBC ve Santander’in ardından NatWest, müşterilerin kripto para birimlerine yaptığı harcamalara karşı önlem alan en son İngiliz bankası oldu. Günde 1.000 sterlin veya 30 günlük bir süre boyunca 5.000 sterlin olarak getirilen sınırlama, çoğu tüketicinin kripto paraya harcayacağı seviyenin çok üzerinde.

İngiltere’de bazı bankalardan kriptoya kısıtlama

Müşterilerin korunmaya ihtiyacı mı var?

NatWest, tüketicilerin geçen yıl kripto dolandırıcılıklarına 300 milyon sterlinin üzerinde zarar vermesiyle artan müşteri korumasının gerekli olduğuna inanıyor. Kripto platformu Gemini‘nin 2021 tarihli bir raporuna göre, İngiliz kripto sahiplerinden yaklaşık beşte dördü (%78) toplamda 5.000 sterlinden az paraya sahipken, beşte ikisi (%40) 1.000 sterlinden daha azına sahip.

Banka ayrıca, yaşam maliyeti krizinin ortasında savunmasız tüketicilerin çaresizliğinden faydalanarak yüksek getiri vaadi yapanlar yüzünden riskin arttığını savunuyor. NatWest, kripto korumalarını sıkılaştırma sebebini bu şekilde açıklıyor.

NatWest Dolandırıcılıktan Korunma Başkanı Stuart Skinner, “Kripto para borsalarını kullanan dolandırıcılık sayısında bir artış gördük ve müşterilerimizi korumak için harekete geçiyoruz” diyor.

35 yaş üzeri erkekler dolandırıcılığa maruz kalmaya daha yatkın

Banka uzmanlarına göre, riskli yatırım kararları konusunda 35 yaşın üzerindeki erkekler en büyük risk grubunu oluşturuyor.  İngiltere’de Finansal Yürütme Kurulu (FCA) adlı kurumun gözetiminin olmaması sebebiyle bir yatırımın aldatmaca olduğu ortaya çıktığında tüketiciler korunamıyor. Birleşik Krallık’taki FCA, 58.000 finans firmasını ve piyasayı düzenleme yetkisine sahip ve 18.000’den fazla kuruluş için uyarı düzenleyicisi olarak hareket ediyor.

İngiliz bankalarının bu kararı hoş karşılanmadı

Stratejik danışmanlık hizmeti veren uzmanlar, İngiliz bankalarının bu tedbirinin aşırı ve gereksiz olduğu görüşünde. Uzmanlara göre kripto içeren dolandırıcılıkların yaşandığı gerçeği, bankalara müşterilerinin kripto borsalarına erişimini en uygun gördükleri şekilde sınırlama hakkını vermemeli.

Bankalar ATM’lerden nakit çekmenin riskleri konusunda müşterilerini nasıl uyarıyorsa, değişken varlıklara yatırım yapmanın içerdiği riskler hakkında da müşterileri uyarmaları gerektiğini savunuyorlar. Uzmanlara göre yatırım kararları konusundaki sorumluluk müşterilere ait olduğundan bankalar buna müdahale etmemeli.

Bazı uzmanlar, bankaların kripto ekosisteminden tedirgin olduklarını ve bu yüzden kısıtlama yolunu seçtiklerini düşünüyor. Bank of England, dijital para çıkarma hazırlığı yapmaktayken şimdi kısıtlama getirmeyi büyük bir çelişki olarak görüyorlar. Diğer uzmanlar ise bankaların dolandırıcılıklara karşı bu şekilde önlem alma çabasının müşteri kaybetmeleriyle sonuçlanabileceği uyarısını yapıyor.

Kraken’den Blair Halliday, LinkedIn’den yaptığı açıklamada, ““Kripto kırılma noktasına ulaştı ve artık burada kalacak. Uyumlu şirketlerle çalışmanın verimli yollarını bulmak için kaynakları ayırmak artık öncelik olmalı” diyor. Halliday, kısıtlamaların yaygınlaşması durumunda sadece bazı bankaların “kripto dostu” olarak algılanacağına dikkati çekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir