İngiltere’de Huawei depremi

0

Başbakan May, Savunma Bakanı Williamson’ı 5G ile bilgileri Huawei’ye sızdırdığı için görevden aldı

İngiltere Başbakanı Theresa May, Savunma Bakanı Gavin Williamson’ı görevden aldığını açıkladı. Görevden almaya gerekçe olarak Williamson’ın Millî Güvenlik Konseyi’nde 5G’ye bilgileri Huawei’ye sızdırması gösterildi. 

Başbakan May, Williamson’a hitaben yayımladığı mektupta kendisine olan güvenini kaybettiğini ve bu nedenle kendisini görevden almak zorunda kaldığını ifade etti. Williamson kendini “Ayrıntılı bir soruşturma yürütülmesi halinde aklanacağımı düşünüyorum” şeklinde savundu.

5G ile bilgileri Williamson mı paylaştı?

Williamson’ın görevden alınması İngiltere’nin Huawei’ye 5G ağının kurulmasında sınırlı izin vereceğini düşünüldüğü yönünde haberlerin paylaşılmasına dayanıyor. Geçen hafta çıkan bu haberleri Williamson’ın sızdırdığına dair iddialar mevcut.

Başbakan May, Williamson’ın yerine Penny Mordaunt’u atadı. Mordaunt, Kadın ve Eşitlik Bakanı görevini üstleniyordu. Williamson ise 2017’den bu yana Savunma Bakanı olarak görev yapıyordu. 

Huawei cephesinden olaya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı. 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>