İngiltere’de yurtdışı online alışverişler durdu

0

İngiltere’nin Brexit ile Avrupa Birliği’nden ayrılması, beklenmedik bir sorunu da beraberinde getirdi.

Avrupa’daki online alışveriş servisleri, bugünden itibaren İngiltere’den yapılacak alışverişleri ve İngiltere’ye gönderilecek siparişleri durdu.

Artık Avrupa’dan KDV’siz alışveriş yapamazsınız

Bunun sebebi ise artık Avrupa Birliği’nin parçası olmayan İngiltere’deki farklı KDV (VAT) uygulaması ve sınırdaki gümrük uygulamaları.

Dolayısıyla, İngiltere için farklı bir ülkeymiş gibi satış işlemi yapmaya hazır olmayan Avrupalı satıcılar, yasal sorun yaşanmaması için satışları durdurmak zorunda kaldı. Bu sebebple şu anda İngilizler, Avrupa’dan online alışveriş yapamaz durumdalar. Özellikle, Avrupa’dan ilaç ve tıbbi malzeme tedariği sağlayan İngiliz hastanelerinin acil ihtiyaçlarının gecikmesi gibi hayati bir sorun da ortaya çıkmış oldu.

Yaşanan bu örnek ise dijital dünyada gerekli hazırlıkları yapmadan siyasi ve politik değişimler yaşamanın ağır lojistik sorunlara kapı açacağını gösterdi.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>