Techinside Google News
Techinside Google News

İngiltere’den Avustralya’ya iki saatte gidilecek

Birleşik Krallık yönetimi, İngiltere'den Avustralya'ya sadece iki saatte gidebilecek uzay gemilerinin kalkış yapacağı yeni nesil bir havalimanı için yer bakıyor.
- Advertisement -
Birleşik Krallık yönetiminin hazırladığı tasarıma göre uzay gemisi limanı buna benzeyecek.
Birleşik Krallık yönetiminin hazırladığı tasarıma göre uzay gemisi limanı buna benzeyecek.

Totall Recall, yani Gerçeğe Çağrı filminin 2012’de çekilen yeni versiyonunda dünyada yaşanabilir iki bölge kalmıştı. Bugünkü İngiltere’nin olduğu kısım merkezi, Avustralya’nın olduğu bölge ise koloni olarak tanımlanıyordu. Filmde, Avustralya’da çalışan işçiler bir çeşit metro hattıyla dünyanın çekirdeğinden geçerek oldukça hızlı bir şekilde İngiltere’ye ulaşıyor ve akşam mesai bitiminde evlerine dönüyordu.

Filmdeki bu senaryo ilerde gerçekleşir mi bilemeyiz. Ancak Birleşik Krallık hükümeti yer altından olmasa da uzaydan benzer bir yolculuk için hazırlık yapıyor. 2018’de ticari uçuşların başlaması hedeflenen uzay yolculukları, bu hazırlığın temelini oluşturuyor.

Yönetim, şu sıralar uzay gemilerinin yanaşacağı yeni nesil bir liman için yer arayışında. Sydney’den Manchester’a yapılacak bu yolculuklar için aday lokasyonlar İskoçya’daki Campbeltown, Glasgow ve Stornoway ile İngiltere’deki Newquay ve Galler’de bulunan Llanbedr.

Bu uzay gemisi limanının inşaa edileceği yer neresi olursa olsun ticari uçuşlara önemli bir yenilik getireceği kesin. Günümüz koşullarıyla uzun saatler süren bu yolculuğun yalnızca iki saate inmesi iş dünyasını da önemli ölçüde değiştireceğe benziyor.

Elbette bu yeni ulaşım seçeneğinin hayat bulması için bu alanda çalışan Virgin Atlantic ve Scaled Composites şirketlerinin çalışmalarını hızlandırması gerek. Zira, standart bir yolcu uçağının gelişimi ve uluslararası havacılık kurumlarından onay almasının bile uzun yıllar aldığını düşünürsek, sivil yolcu taşıyan uzay gemilerinin ticari hale gelmesi bir hayli vakit alacak.

Birleşik Krallık yönetimi, bu projeyi yalnızca uzak bölgelere hızlı erişim için planlamıyor. Ana hedef, Londra ve bölgesini uzay üstünden yapılan uçuşlarda bir hub, merkez haline getirmek.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir