İngiltere’den Güney Kore’ye fintech köprüsü

0

Yakın dönemde yaşanan Brexit referandumu ile ülkedeki uluslararası girişimlerin ekmeğine kan doğrayan Birleşik Krallık, Güney Kore ile kurduğu “fintech köprüsü” sayesinde finansal teknoloji şirketleri ve bunların yatırımcıları için iki ülke arası erişim olanağı sunmaya hazırlanıyor.

İngiltere’deki finans otoritesi FCA ve Güney Kore’deki dengi FSC tarafından imzalanan iş birliği anlaşması çerçevesinde, iki ülke fintech pazarları arasında finansal inovasyon hakkında bilgi paylaşımı gerçekleşecek. Bu bilgilerin içinde yükselen trendler ve regülasyonlarla ilgili sorunlar da yer alacak.

60 bin kişi bu işten ekmek yiyor

Fintech dünyasının başkenti olarak da bilinen Londra’da yılda 6,6 milyar poundu aşkın gelir bu sektörden sağlanıyor. Fintech alanında istihdam edilen kişi sayısı ise 60 bini aşıyor. Ancak daha önce paylaştığımız gibi, Brexit sonrası özellikle Avrupa Birliği ülkeleriyle iş yapan çoğu girişim büyük darbe almıştı.

Güney Kore ise gelişmiş teknoloji sektörüne karşın fintech pazarında yeni yeni varlık gösteriyor. FSC Yönetim Kurulu Başkanı Yim Jong-yong, fintech alanında nazaran yeni bir oyuncu olduklarını kabul ederken, kendilerini Uzak Doğu bölgesinin fintech merkezi haline getirmek için gerekli adımları atmaya hazır olduklarını dile getiriyor. İngiltere’nin bu bölgede Hong Kong ve Singapur ile de fintech köprüsü kurduğu biliniyor.

Kurulan bu dijital köprüler üzerinde hem Birleşik Krallık hem de Güney Kore’de faaliyet gösteren fintech şirketlerinin, uluslararası ölçeklenmelerinin kolaylaşması bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>