İngiltere’den startup’lara 400 milyon Pound’luk teklif

0

Devletler, startup’ların stratejik değerini anlamaya mı başlıyor?

En azından İngiltere için bu sorunun cevabı olumlu… İngilizce, ülkenin ekonomisi ve teknolojik gelişimi için startup’ların çok önemli olduğunu fark etmiş bulunuyorlar.

Bugün dünyayı yönetecek, ülkelerin demokratik seçimlerinin sonucunu değiştirebilecek bir güce kavuşan Facebook, hatta Twitter, Snapcaht gibi servislerin bir zamanlar çok ciddiye alınmayan genç startuplar olduğunu hatırlayacak olursak, İngilizlerin endişelerini haksız bulmak mümkün değil.

Herkes İngiliz şirketlerinin peşinde

İngilizleri asıl endişelendiren, İngiliz startuplarının artan bir hızla, yabancı şirketlere satılıyor olması.

İngiliz hükumeti şimdi bunu engellemek için 400 milyon Paund’luk bir fon ayırdı. Bu fonla İngiliz startup’ları desteklenecek ve kuluçka dönemlerini, yabancı şirketlere satılmadan geçirmeleri sağlanacak.

Japon yatırım devi Softbank’ın, İngilizlerin tüm mobil dünyayı dize getien ARM’ı 31 milyar dolara satın alması da, İngiliz hükumetinin bu tür bir önlem almasında önemli bir rol oynadı. Ayrıca şimdiden tüm dünyayı avucuna alan İngiliz yapay zeka servisi DeepMind da kısa süre önce Google tarafından 400 milyon dolara satın alınmıştı.

Hükumet 400 milyon Pound’luk kuluçka desteğinin dışında ayrıca önemli şirketlerin finansman ihtiyacı için de ayrıca 2 milyar Pound bütçe ayırmış durumda. Bakalım bu destekler, İngiliz şirketlerinin yabancı şirketlere satılmasını engelleyebilecek mi?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>