ininal API fintech geliştiricilerine açıldı

0

Türkiye ve Avrupa’daki önde gelen fintech şirketlerinden biri olan ininal, tüm start-up’ların ve kurumsal şirketlerin işlerine kapsamlı finansal beceriler eklemelerini sağlayan API platformunu açtı.

Finansal servisler genellikle regülasyonlara ve zorunlu işletme lisanslarına tabi olup dışarıdan erişime kapalı servisler olsalar da, bankacılık servislerine dışarıdan erişim sunan API’ler şu anda Avrupa’da ve Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geliyor. Avrupa Ödeme Sistemleri Kanunu (PSD2), finans kuruluşlarının zorunlu olarak API’lerini kullanıma açmalarını ve finansal işlem becerilerini herkesle açıkça paylaşmaları gerektiğini öne sürerken, bazı bankalar şimdiden bu düzenlemeye ithafen kendi API’lerini yayınlayarak bu yeni düzenlemeye hazır olduklarını iddia ediyorlar. Yine de hala ödeme ve para transferi gibi temel finansal işlemler dışarıdan erişime kapalı durumda. Birçok banka ve finans kuruluşunun yakın gelecekte kendi API’lerini yayınlaması bekleniyor, bu durumun ortaya çıkaracağı rekabette yazılımcılar ve girişimciler için en önemli karar noktası ise sunulan API’lerin becerileri olacak.

1 milyonu aşkın kullanıcı hesabı bulunan, 2 milyonun üzerinde ön ödemeli MasterCard satan ve 600.000’den fazla aktif aylık kullanıcıya sahip olan fintech şirket ininal, Türkiye’deki finansal servislerin hızla gelişmesi ve girişimcilik ekosisteminin güçlenmesi adına API platformuyla geniş ve benzersiz finansal teknoloji becerilerini tüm yazılımcılara, girişimlere ve şirketlere sunmaya başladığını duyurdu.

ininal’ın API platformuyla sunduğu ana beceriler arasında, hesap oluşturma, debit MasterCard oluşturma, bakiye yüklemesi, para transferi, toplu ödeme yapmak gibi dünyada eşine rastlaması zor yetenekler mevcut.

ininal API’nin başlıca özellikleri;

•       Kullanıcı hesabı oluşturma,

•       ininal sanal MasterCard oluşturma,

•       Kullanıcı hesabına ve / veya karta para yükleme,

•       Bir ininal MasterCard’tan başka bir ininal MasterCard’a para gönderme.

 

ininal API servislerine erişmekse oldukça kolay; geliştiriciler kayıt formunu doldurduktan hemen sonra servisleri kullanmaya başlayabilirler.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>