İnşaat sektörü için dijital dönüşüm

0

İnşaat sektörü

İnşaat sektörü, dünyadaki GSYİH’nın yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor ve yılda 10 trilyon dolarlık hacmiyle en büyük endüstrilerden biri olma konumunda. Önemli bir istihdam da sağlayan inşaat sektörü dijitalleşme sürecine uyum sağlayacak gibi görünüyor.

İnşaat sektörü için modelleme ve yapay zeka

Doxel adlı yeni bir şirket 4.5 milyon dolarlık finansmanını açıkladı. Şirket, ıinşaat sektörü için yapay bir istihbarat ve bilgisayar görüntüleme sistemi duyurdu. Doxel, bir projenin her santimini her gün görsel olarak izlemek için özerk cihazlar kullanıyor. Şirketin kullandığı görselleştirme araçları arasında drone, LIDAR, HD kameralar gibi farklı teknolojiler bulunuyor.

Doxel’in tescilli yapay zeka algoritması, kurulum kalitesini denetlemek ve ne kadar malzemenin doğru şekilde yüklendiğini nicelleştirmek için üç boyutlu görsel verileri işliyor. Dolayısıyla inşaat sektörü için hem görselleştirmeyi hem de üretilen veriyi kullanmayı sağlıyor. Diğer sektörlere göre teknolojik gelişmelere daha yavaş uyum sağlayan inşaat sektörü, Doxel ile bu süreci kolay atlatabilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>