Techinside Google News
Techinside Google News

İnsan beynini nanobotlar yönetecek

İnternetin kurucularından kabul edilen Nicholas Negroponte, ileride beyinlerimizi nanobotların yöneteceğini söylüyor.
- Advertisement -

lider-fikir-beyin-adamİnternetin kurucularından biri olarak bilinen Nicholas Negroponte, gelecek hakkında yepyeni öngörülerde bulundu. MIT Media Lab’ın yaratıcısı ve Being Digital’ın yazarı olan isim, 80’lerden beri geleceğe dair tahminler yapıyor ve teknoloji dünyasına bir bakıma yön veriyor.

Negroponte’nin yeni tahminine göre 2040’lı yıllarda nanobotlar beyinleri üst seviyeye çıkartabilecek. Önümüzdeki on yıllarda sentetik biyoloji ile biyoloji ve silikonun teknolojinin merkezine oturacağını söyleyen Negroponte’ye göre beyin ile irtibata geçmenin en başarılı yolu içeriden, yani kan akışı ile mümkün. Eğer kan dolaşımı üzerinden minik robotlar ile beyne müdahale edilirse, herhangi bir dilden küçük parçalar öğrenmek ya da Shakespeare’den soneleri bilmek çok kısa sürede mümkün olacak. Bunun içinse her bir bilgi ya da konu için bir hap almamız yeterli olacak.

Bahsi edilen nanobotlar, ileri seviye nanoteknoloji ile hayata geçiriliyor ve kablosuz olarak birbirleri ile irtibat kurabiliyorlar. Bu vasıtayla beynin hack’lenmesi türünde, aynen bir bilgisayarın belleğine girdi eklenmesi gibi işlemler mümkün olabilecek.

Bu öngörüler her ne kadar bilim kurgu hikayesi gibi görünse de, 30 yıllık bir zaman diliminde teknolojinin bu seviyeye gelmesi şaşırtıcı olmayacak. Buna, Negroponte’nin bugün günlük hayatımıza giren pek çok şeyi yıllar öncesinden öngördüğünü – dokunmatik ekrandan 70’lerde bahsetmesi gibi – düşünürsek gelecek o kadar da uzak olmayabilir.

Halen aklında soru işareti kalanların, Nicholas Negroponte’nin Mart 2014’te TED Konferansı’nda gerçekleştirdiği yukarıdaki konuşmasını izlemesini öneriyoruz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

2 YORUMLAR

 1. İlk önce kendinde denemeli.
  İnsan beyninin milisaniyeleri bayıltan hızı düşünüldüğünde beyinle iddiaya girmek gibi.
  Budala avlama sanatı. Jobsçılık.

  ‘Eğitimi değiştireceğim..’
  ‘Ama binlerce dolarla..’

  [Orhan Veli gibi :-)-]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir