İnsan haklarını tehdit eden algoritmalar için yeni çağrı

0

insan haklarını tehdit eden algoritmalar

BM insan hakları şefi, yapay zekanın gelişimi hakkında yeni açıklama yaptı. İnsan haklarını tehdit eden algoritmalar için yasaklama çağrısında bulundu.

İnsan haklarını tehdit eden algoritmalar için adım atılmalı

Yapay zeka kullanımını durdurma ve bazı durumlarda teknolojiyi tamamen yasaklama çağrıları giderek yükseliyor. Şimdi BM’nin insan hakları şefi Michelle Bachelet, yüksek riskler için yapay zekanın satışı ve kullanımına ilişkin moratoryumlar öneren yeni bir raporda, hükümetleri algoritmaları kontrol altında tutmak için daha güçlü adımlar atmaya çağıran uzmanlar arasına katıldı.

Bachelet ayrıca, ayrımcı kriterlere göre bireylerin sosyal olarak puanlanması gibi uluslararası insan hakları hukukuna aykırı bazı yapay zeka uygulamalarının yasaklanmasını da savundu. BM komiseri, teknolojinin sorumlu bir şekilde kullanıldığından emin olmak için henüz güvenlik önlemleri bulunmadığından, hükümetlerin acil olarak yapay zekayı dizginlemeleri gerektiğini söyledi. Bu olmadan, insan haklarına potansiyel olarak zarar verebilecek algoritmalar, vatandaşlara daha fazla zarar vererek gözetim olmaksızın kullanılmaya devam edilecektir ifadelerini kullandı.

Algoritmalar çoğu insanın yaşamının her alanında zaten mevcut diyen Bachelet, şu anda kimin kamu hizmeti alacağı, kimin iş bulacağı veya kullanıcıların çevrimiçi olarak neler görebileceği ve paylaşabileceği gibi yaşamı değiştiren kararlara katılan çeşitli sistemlere işaret ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>