İnsan kaynakları alanına inovatif yaklaşım: Yuzyuzeyiz.biz

0

Günümüzün rekabetçi ortamında başarılı olmak ve doğru insan kaynağına erişmek isteyen kurumlar için, işe alımı kolaylaştıran, video tabanlı dijital İK çözümleri geliştiren Elba Bilgi Teknolojileri, Yuzyuzeyiz.biz çözümleriyle insan kaynakları sektörüne yenilikçi yaklaşımlar sunuyor. Bu uygulama, insan kaynakları işe alım süreçlerinde birçok farklı kaynaktan gelen adayı konsolide ederek, değerlendirmeyi tek bir araçla daha hızlı yapabilme olanağı sağlıyor.

TÜBİTAK desteği ile Elba ODTÜ Teknokent Ar-Ge ofisinde hayata geçirilen çözümler, kurumsal şirketlere adaylarla yüz yüze görüşmeden önce, inovatif yaklaşımlar öneriyor.

Denetimli online sınav çözümleriyle, geleneksel gözlemci eşliğinde yapılan sınavları simüle edecek şekilde; güvenli ve hızlı online sınavlar uygulanabiliyor. İşe alım ekibi, yüz yüze görüşme öncesinde, seçtikleri adaylara sormak istedikleri soruların cevaplarını video kaydı ile izleyerek alabiliyor. Böylece adayların diksiyon, görünüş, vücut dili, yabancı dil konuşma kabiliyetleri ve sorulara verdikleri cevap hakkında birkaç dakika içinde bilgi sahibi olunabiliyor.

Ayrıca, uzaktaki adaylarla canlı video mülakat yapma imkânı da sağlanıyor. Bu inovatif çözümler sayesinde kurumlar insan kaynağı alımında kısa sürede doğru adaya ulaşarak hem zamandan hem de maliyetlerden tasarruf ediyor.

Güçlü Özenci: “İnsan kaynakları alanında inovatif çözümler üretiyoruz.”

BIC’nin melek yatırımcılarından biri olan Güçlü Özenci, ortak olarak katıldığı Elba ile Yuzyuzeyiz.biz markasının insan kaynakları alanına inovatif bir yaklaşım getirdiğine değinirken, çözümle ilgili olarak “Bu çözüm sayesinde kurumsal şirketlerin maliyetleri düşerken verimlilikleri artıyor, tüm adaylara şeffaf bir şekilde değerlendirilme imkanı sunuluyor” dedi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>