Techinside Google News
Techinside Google News

İnsan Kaynakları için yeni teknolojik trendler

2015 yılında İnsan Kaynakları departmanları ve yöneticiler teknolojinin yardımıyla yepyeni sulara yelken açabilir.
- Advertisement -
Görsel: Highways Agency, Flickr
Görsel: Highways Agency, Flickr

Performans yönetimi, personel yönetimi ve eğitim, şirketlerin İnsan Kaynakları departmanları için her zaman olduğu gibi yine oldukça önemli. Ancak The Starr Conspiracy Intelligence Unit’in araştırmasına göre İK yöneticileri farklı bir yöne ilerliyor. Şirketin baş analisti Lance Haun’a göre, HCM (Human Capital Management) değişiyor ve aslında olması gereken forma bürünüyor. Yani işgücünün gerçekte nasıl yönlendirilmesi ve yönetilmesi gerektiği şekline.

Haun, araştırma sonuçlarını yorumlarken şirketlerin yavaş yavaş finansmanlarının, nasıl zayıf iş gücü yönetimine sebep olabileceğini de anlayacağını ekliyor.

Araştırma verileri, katılımcıların yüzde 57’sinin İK teknoloji çözümlerine önümüzdeki 12 ay içinde yatırım yapacağını ortaya çıkartmış. Başlıca dikkat çeken konular ise şu şekilde;

  • Performans yönetimi
  • İşgücü yönetim ayarlamaları
  • Eğitim
  • Liderlik geliştirmeleri
  • İK analizleri

Büyük şirketlerde öğrenme, kompanse süreçleri ve işgücü planlaması ile İK analizleri üst sıralarda kendine yer bulacak. Orta ölçekli firmalarda sermayeye, temel İK’ya, liderlik gelişimine ve İK anlizlerine dikkat edilirken, küçük boyutlu yerlerde ise çalışan yönetimi, işgücü planlaması ve temel İK işlevleri öne çıkartılacak.

Haun, ayrıca büyük şirketlerin oldukça eski yazılımlar ile çalıştığını ve yeniliğe gitmek istediklerini söylüyor. Yorumu, çoğunun bulut teknolojisine geçeceği yönünde. “Küçük çaplı yapılar daha atak ve şimdiden buluta geçiş yaptılar.” diye önemli bir detaya da dikkat çeken Haun, İK yönetiminde bu şirketlerin daha avantajlı durumda olduğunun altını çiziyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

1 Yorum

  1. PR şirketleri ne yapar eder kartvizit bastırıp, Google liginde zirveye at koştururlar yine.
    Bu arada Google liginin de bir fiyasko olduğu umarım anlaşılmıştır. Prcılar notebook çantalarıyla yazları iyi hayal sattılar Kadıköy’de.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir