İnsan mimiklerine sahip robotlar geliyor

0

Robotlar hakkında devamlı yeni gelişmeleri duymak şaşırtıcı değil. Kendi başına kapı açmaya çalışırken sağa sola düşüp sakatlanan robotların görüntüleri henüz eskimemişken bugün robotlar en atletik hareketleri yapıp hoplaya zıplaya dans edebiliyorlar ve hatta düz duvara tırmanabiliyorlar desek, yalan olmaz.

Sadece oturup konuşmasın, ev işi de yapsın

Ancak robotların zayıf olduğu alanların başında hala insansı doğal bir görünüm ve doğal duygusal ifadeleri taklit edebilmek geliyor.

Araştırmacılar şimdi robotların insan yüzündeki mimikleri taklit edebilmesi için çalışıyor. Ameca isimli yeni humanoid robot özellikle insansı tepkiler vermek ve yüz, dudak, göz, el ve beden mimiklerini taklit edebilmek için geliştiriliyor.

Eğer şirket bu çabasında başarılı olursa, evlerinde yapay zekayla sohbet etmek ve robottan insansı tepkiler almak, belki de ev işlerinde yardımcı olmasını da sağlamak üzere bir robot satın almak isteyenler şirketin kapısına dayanabilir ki, bu da 2000’lerin başında müzik çalan küçük bir iPad cihazı ve ardından dokunmatik ekranlı akıllı telefon tanıtarak dünyanın en zengin şirketine dönüşen Apple’ın öyküsüne benzer yeni bir dev teknoloji şirketi doğurabilir.

 

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>