İnsan vücudu ile veri aktarılabilecek

0

İnsan vücudu ile veri

Purdue Üniversitesi’nde geliştirilen teknolojiyle, insan vücudu ile veri aktarılabilecek. Bunun için kullanıcıların giyilebilir cihazları takması yeterli olacak.

İnsan vücudu ile veri aktarma dönemi

Geçtiğimiz aylarda Panasonic tarafından oldukça ilginç bir çalışmaya imza atılmıştı. Bu çalışmayla özel bir bileklik takan kullanıcılar, parmak uçlarını birbirlerinde dokundurduklarında veri aktarımı yapabiliyorlardı.

Purdue Üniversitesi’nden araştırmacılar ise bunu bir adım daha öteye taşıdı. Shereyas Sen ve David Yang tarafından geliştirilen teknolojide, kullanıcılar giyilebilir cihazları taktıklarında vücutları üzerinden veri aktarımı yapabiliyorlar. Bu teknoloji, veri aktarımı için düşük güçlü elektromanyetik dalgaları kullanıyor.

Dijital veri güvenli bir şekilde tutulurken, sadece alcıyla temas edildiğinde veri aktarımı gerçekleşiyor. Bu sayede veri güvenliği de sağlanmış oluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=-2oscW5i5DQ&t=4s

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>