İnsansı kasları olan robot geliştirdiler

0

Robotlar bugüne dek hareketlerini çeşitli mekanik veya hidrolik sistemler ile sağlıyorlardı. Ancak bu mekanizmalar robotların gerçek anlamda insan hareketlerini tam hassasiyetle taklit etmesini önlüyordu. Tokyo Teknoloji Enstitüsü’ndeki araştırmacılar şimdi insanı taklit edebilmesi için insanda olduğu gibi kendi kas sistemine sahip bir robot geliştirdiler.

Japonların geliştirdiği bu kas sistemi fiber kas tellerinden oluşuyor ve tellerin kısayıp uzaması sayesinde kolların hareket etmesini sağlıyor. Robotta, tam olarak insandaki kas sayısı kadar kas teli bulunuyor ancak şimdilik bu yapay kaslar çok kuvvetli değil ve robotun insanla güç yarışması mümkün görünmüyor. Öte yandan çalışma mekanizması mükemmelleştrildikten sonra, daha sağlam kas yapısının oluşturulması ve çok ağır malzemeleri kaldırabilecek kadar güçlü robotların üretilmesi mümkün olacak.

Bu tür bir robotun tam kapasiteyle çalışır hale gelmesiyle, sosyal hayatta görev yapacak robot modellerinin ticarileşmesi ve yaygınlaşması mümkün olacak. Ev işlerini yapacak yapay zekalı yardımcı robotlardan, hasta bakıcılara, depo, restoran ve mağazalarda ağır yükleri taşıyacak, temizlik ve bakım işlerini gerçekleştirecek robot çalışanlara kadar çok farklı alanlarda, insansı görünüme sahip, sempatik ve fonksiyonel robotların hayatlarımıza girdiğini görebileceğiz.

 

 

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>