İnsansı robot montaj yapıyor

0

insansı robot

Japonya’daki araştırmacılar tarafından geliştirilen insansı robot montaj işlemi yapabiliyor. İnsansı robot ile montaj işlemi de otomatik hale geliyor.

HRP-5P: insansı robot

Japonya’nın İleri Endüstriyel Bilimler ve Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, HRP-5P adında bir insansı robot geliştirdi. Yayınlanan yeni bir videoda HRP-5P’nin alçıpan montajını başarılı bir şekilde yaptığı görülüyor.

Çevresel ölçüm, nesne algılama ve hareket planlaması yapabilen robot, öncelikle alçıpanı kavrayarak işe başlıyor. Daha sonra tahtayı kirişlere karşı yerleştiren robot, alçıpan montajını yapabiliyor.

Geliştiriciler, robotun endüstri-akademi işbirliğinin bir ürünü olabileceğini ve uçak, gemi gibi büyük yapılarda insansı robot işçilerin çalışabileceğini belirtiyor. İnşaat sektöründe yaşanacak manuel iş eksiklerinin bu robotlarla yapılabilmesi hedefleniyor.

Ancak direkt olarak insanları bu robot işçiler ile değiştirmek istihdam ve ekonomi konusunda ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca insansı robotlar için uygun çalışma ortamının da hazırlanması gerekiyor.

YouTube video

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>