Techinside Google News
Techinside Google News

İnsansı robot trendi neden yükselişte?

İnsansı robot trendi bu alandaki birçok oyuncuyla birlikte yükselişine devam ediyor. Tesla ve Figure bu trendde önemli etki yaratıyor.
- Advertisement -

Yapay zeka, teknoloji odaklı geleceğimiz için pek çok ileri fikri besliyor. Her şey yolunda giderse, kendi makalelerimizi yazmamıza, kendi notlarımızı almamıza, kendi arabalarımızı sürmemize gerek kalmayacak ; kahretsin, kendi sanatımızı yapmak zorunda bile kalmayabiliriz. Açıkçası bu çok zor bir iş, ancak yapay zekanın hızlı büyümesiyle bu yüce vizyonlardan en azından bazılarına güvenmemek zor.

İnsansı robot trendi

Şu anda çok sayıda insansı robot var ve görünüşe göre çok daha fazlası da yolda. Figure’in yapay zeka robotu, Unitree’nin hız şeytanı , Agility’nin beygir gücü – ama tartışmasız en önemlisi Tesla’nın Optimus’u bunlardan sadece birkaçı.

Optimus’un yukarıda bahsedilenlerin geri kalanından mutlaka daha gelişmiş olduğunu söylemiyoruz. Aslında Tesla’nın rekabeti şu anda oldukça şiddetli – ancak Optimus’ta diğer robotların sahip olmadığı bir şey var: nüfuz. Bazılarınızın zaten bildiği gibi, Optimus’un yeni ortaya çıkmasına rağmen Elon Musk, robotun geleceği konusunda iyimserdi. Hatta Musk bu yıl Optimus’un Tesla’yı 25 trilyon dolarlık bir şirket haline getirebileceğini öne sürecek kadar ileri gitti.

Tesla geçen yıl tuhaf bir şekilde Optimus’u garip bir yorumlayıcı dansla sahneye çıkardığından beri çok şey oldu. Tesla ve Musk konuştuğunda insanlar ikili hakkındaki düşünceleri ne olursa olsun dinlerler. Eğer Musk robotların yolda olduğunu söylüyorsa, belki gerçekten de öyledirler ve bu artan özgüven, diğer Tesla dışı yeni başlayanlara da daha fazla fırsat verir. Yapay zeka, özellikle de ChatGPT’ye güç verenler gibi büyük dil modelleri (LLM’ler), insanların insansı robotların neler yapabileceğini düşündüklerine dair bir olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Bu, onları daha işbirlikçi kılmak, komutları daha kolay anlamalarına yardımcı olmak ve belki daha da önemlisi kendilerini daha insani hissetmelerini sağlamak anlamına geliyor.

Örneğin, Figure’un robotunu ele alalım; pek çok açıdan, kendi türündeki diğer tüm insansı robotlar gibi işlev görüyor. Ancak ChatGPT ile eşleştirildiğinde işler gerçekten fütüristik görünmeye başlıyor. İnsansı robotların popülaritesinde Tesla ve yapay zekadan çok daha fazla faktörün olduğu açık. Yıllar önce Boston Dynamics gibi şirketlerin başlattığı araştırmalar ve fabrikalardaki robot uygulamalarının olasılığı da aynı derecede önemliydi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir