Instagram bot’ları yasaklıyor

0

Sosyal medya ve mesajlaşma servislerinde, yapay zeka tarafından yönetilen “bot” hesaplarını görmeye alışmıştık. Bu hesaplar çoğu zaman gerçek bir insan gibi takip ettiği hesapların paylaşımlarını beğenebiliyor hatta yorum bile yazabiliyordu.

Ancak belli bir markanın ürün ve hizmetlerini satmak, şikayetleri dinlemek dışında, gerçek bir insanmış gibi rol yapan botlar sosyal medya servislerinde yöneticilerin keyfini kaçırmaya başladı. Reklam verenlerin botlar nedeniyle reklamlarına gösterilen ilginin ne kadarının gerçek olup olmadığını bilemiyor olmaları reklam gelirlerini tehlikeye düşürünce Instagram radikal bir kararlar tüm botları yasaklama kararı aldı.

Böylece Instagram’daki en büyük bot servislerinden ikisi bir anda kepenkleri indirmek zorunda kaldı. Bot hizmeti veren Mass Planner da Instagram’ın aldığı botları yasaklama kararı nedeniyle kapandıklarını profil sayfasında belirtti.

Böylece Instagram’da artık durup dururken on binlerce beğeni alan, neden ve nasıl beğenildiğini anlaşılamayan fotoğraf ve videolar dönemi biterken, reklam verenler de kampanyalarına ilgi gösteren hesapların gerçek insanlar olduğundan emin olabilecek.  

Yorumunuzu yazın