Techinside Google News
Techinside Google News

Instagram korsan içerik nedeniyle mahkemelik oldu

Instagram korsan içerik nedeniyle Hindistan’da mahkemelik oldu. Bir şov programının platformda yayınlanması, Instagram’ı zor durumda bıraktı.
- Advertisement -

Instagram korsan içerik nedeniyle Hindistan’da mahkemelik oldu. Bir şov programının platformda yayınlanması, Instagram’ı zor durumda bıraktı.

Hindistan’ın Bombay kentindeki Yüksek Mahkeme, Instagram’a telif hakkı ihlali yapan kullanıcıların kişisel bilgilerini bir medya şirketiyle paylaşma emri verdi. Geniş bir dinamik ihtiyati tedbir yoluyla, sosyal medya devinin ayrıca ilişkili hesapları feshetmesi ve paylaştıkları hak ihlalinde bulunan URL’leri platformundan temizlemesi gerekiyor.

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle ilgilenen diğer tüm çevrimiçi platformlara benzer şekilde Instagram, telif hakkı şikayetlerini günlük olarak işliyor. Bunların çoğu, hak sahiplerinin belirli bir resim, video veya URL’nin kaldırılmasını talep ettiği DMCA bildirimleri biçiminde geliyor.

Yayından kaldırma sorunu davayı tetikliyor

Yayından kaldırma politikası, sosyal medya hizmetleri için yaygın olarak bir standart olarak kabul ediliyor. Hindistan’da böyle bir anlaşmazlık, Bombay Yüksek Mahkemesi’nin bu ayın başlarında geniş bir ihtiyati tedbir kararı çıkardığı bir hukuk savaşına dönüştü.

Söz konusu dava, “Scam 1992” dizisinin arkasındaki Hintli şirket olan Applause Entertainment tarafından açıldı. Dizi, Debashis Basu’nun The Scam adlı kitabından uyarlanan 1992 Hindistan borsa dolandırıcılığını konu alıyor.

TV prodüksiyonu Sony LIV’e lisanslanmış durumda ve büyük bir başarı elde etti. Bununla birlikte, popüler medyada sıklıkla olduğu gibi, korsan görüntüler de kolayca bulunabiliyordu. Sadece korsan sitelerde değil, aynı zamanda sosyal medya platformlarında da yer alıyor.

Applause Entertainment bu korsan faaliyetinden memnun değildi ve bu yüzden şovun hak ihlalinde bulunan kliplerini ve bölümlerini kaldırmak için birkaç platforma başvurdu. Instagram alıcılardan biri oldu, ancak platform hemen harekete geçmek yerine sahiplik kanıtı istedi.

Mahkeme kapsamlı tedbir kararı verdi

Yüksek Mahkeme, kanıtları inceledikten sonra, stüdyonun hakların sahibi olduğu ve dolayısıyla Instagram’ın harekete geçmesi gerektiği sonucuna vardı. Bu sıra dışı bir durum değil ancak mahkeme, hak ihlalinde bulunan gönderilerin kaldırılmasını istemekten daha ileri gitti. Korsan klipleri kaldırmanın yanı sıra Instagram’ın, etkilenen 33 kullanıcının e-posta adresleri, telefon numaraları ve fiziksel konumları gibi kişisel bilgilerini verirken hesaplarını da sonlandırması gerekiyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir