Instagram popülaritesini mi kaybediyor?

0

Instagram hakkında yeni ortaya çıkan rakamlar, ünlü fotoğraf paylaşım servisinde giderek daha az fotoğraf paylaşıldığını ortaya koyuyor.

Fotoğraf paylaşım platformunda 2013-2015 yılları arasında her kullanıcı tarafından paylaşılan ortalama fotoğraf sayısına bakıldığında, rakamın önceki yıllara göre düşüş gösterdiği anlaşılıyor. Ancak bu rakamın düşmesi platformun popülaritesini kaybettiği anlamına gelmiyor. Facebook’un patronu Mark Zuckerberg daha birkaç gün önce Instagram’ın 500 milyon aylık kullanıcıya ulaştığını bildirmişti. Yine de platformda fotoğraf paylaşımını azaltan kullanıcıların zamanlarını Snapchat’te geçirdikleri tahmin ediliyor zira Snapchat de günlük 150 milyon kullanıcı kapasitesiyle Facebook’un fotoğraf paylaşım servisinin hemen arkasında yer alıyor. Instagram’ın günlük aktif kullanıcı sayısı ise 300 milyon kişi.

Facebook şimdi, fotoğraf paylaşım platformunda daha fazla paylaşımı motive etmek için, kullanıcılara bildirim göndermek gibi yeni yöntemler denemeye başladı. Buna göre, takip edilen belli kullanıcılar yeni fotoğraf paylaştığında, takip eden kullanıcıya bir uyarı ulaşıyor. Ayrıca uzun zamandır fotoğraf paylaşmayan bir kullanıcının yeniden fotoğraf paylaşması durumunda takipçileri haberdar ediliyor.

Facebook’un raporlarına göre, kullanıcıların günde ortalama 21 dakikalarını fotoğraf paylaşım platformunda geçiriyorlar. Mark Zuckerberg bu rakamdan memnun olduğunu açıklasa da şimdilik peşinden gelen Snapchat’ta, özellikle genç kullanıcıların daha fazla zaman geçirdiği biliniyor. Bu da Zuckerberg’in en büyük korkusunu, yani Snapchat tarafından geçilme ihtimalini tekrar gündeme getiriyor. Facebook Snapchat’i henüz çok yeni bir start-up iken satın almak için 3 milyar dolar teklif etmiş ancak Snapchat’in kurucusu Evan Speigel bu dev teklifi reddederek medyanın manşetlerine taşınmıştı. Zuckerberg’in sonraki dönemde de Speigel’le çok kez tanışmak ve görüşmek için teklifler gönderdiği ancak Speigel’in Zuckerberg’i geri çevirdiği biliniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>