Techinside Google News
Techinside Google News

Instagram’da uyuşturucu ticareti korkutuyor

Görünen o ki popüler sosyal ağda Bitcoin’in de yardımıyla uyuşturucu alıp satmak oldukça kolay hale gelmiş. Bu durum uzmanları endişelendiriyor.
- Advertisement -

Şaşırtıcı ancak Instagram uyuşturucu ticaretinde adeta altın çağı başlatmış gibi görünüyor. Binlerce hesap üzerinden popüler sosyal ağ üzerinden esrar, ekstazi ve benzeri pek çok yasadışı uyuşturucu satılıyor. Üstelik bu hesaplar 200 milyonluk kullanıcı grubunun oldukça rahat ulaşabileceği şekilde, minimum güvenlik ile satılıyor.

Örnek olarak ‘#xanax’ anahtar kelimesini arattığınızda karşınıza yüzbinlerce resim çıkıyor. Aralarında sadece kullananların çektiği resimler olsa da satış yapan hesapları da görmek mümkün. Takip edilemeyen Bitcoin’in de yardımıyla insanlar kolayca sipariş verebiliyor ve siparişler normal kargo ile gönderiliyor. Hatta ertesi gün teslim garantili kargo hizmeti bile var. Yani siparişler elbette Instagram üzerinden yürümüyor, ancak popüler sosyal ağın sunduğu kolay kullanıcı arayüzünden yararlanılarak bu yasadışı aktivitenin oldukça kolaylaştırıldığı bir gerçek.

Instagram’ın sahibi olan Facebook ise konuyla alakalı tatmin edici olmaktan çok uzak açıklama yapıyor. Facebook’a göre uygun olmayan paylaşımlar yapılıp şikayet alındığında hesaplar incelenerek kapatılabiliyor. Ancak platform üzerinden ödeme işlemi yapılmıyor ve dolayısıyla yasaya aykırı ürünlerin reklamını yaparken dikkatli olması gereken kullanıcıların kendisi. Zaten Facebook’un da bu sene başında benzer bir vakadan dolayı başı ağrımış, Facebook üzerinden silah alıp satımının ne kadar kolay olduğu basına yansımıştı. Ancak bu tip satışlar takip edilemez platformlar üzerinde yapıldığı için şimdilik kesin çözüm bulunamıyor.

Kim bilir belki de görüntü algılama teknolojileri ve yapay zeka uygulamaları kullanılarak bu tehlikenin önüne geçebilecek bir teknoloji girişimi sosyal ağ devlerinin ilgisini çekebilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir