Instagram yayın algoritmasını değiştirdi

0

Facebook’un sahibi olduğu popüler fotoğraf paylaşım ağı Instagram, fotoğrafların görünme sırasını değiştiren bir algoritma güncellemesi yaptı.

Yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılar artık takip ettikleri hesapların yayınladığı fotoğrafları tarih sırasına göre değil, beğeni sırasına göre yayınlayacak. Böylece daha iyi fotoğraflar kullanıcıların haber sayfasında daha üstte görünecek.

Fotoğraf paylaşım servisi bir süredir fotoğrafların sıralanması için yeni bir düzen üzerinde çalışıyordu. Şirket Mart ayında, fotoğrafların yayınlanma zamanına göre sıralanmasını değiştirmek için çalıştıklarını açıklamıştı. O açıklamada yeni sıralama düzeninin, kullanıcının fotoğraf sahibiyle ilişkisi, kullanıcının ilgi alanı ve fotoğrafların popülerliğine göre şekilleneceği vurgulanmıştı.

O değişiklik ise bugün itibariyle yayına girmiş görünüyor. Yeni düzenleme kademeli olarak tüm dünyadaki kullanıcıların hesabında aktif olacak. Instagram’ın ana şirketi Facebook da kısa süre önce haber sayfasında görünecek paylaşımlar için benzer bir algoritma değişikliğine gitmişti.

Popüler fotoğraf paylaşım servisinin araştırmasına göre, kullanıcıların %70’i takip ettiği kişilerin yayınladığı fotoğrafları kaçırıyor. 400 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip Facebook, genişleyen kullanıcı tabanında insanların ilgilendikleri konular ve kullanıcılar hakkında daha fazla fotoğrafı yakalayabilmeleri için bu değişimi zorunlu görüyordu.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>