Instagram’ın gelirleri Google ve Twitter’ı geçecek

0

instagram-ad-image (1)Mark Zuckerberg, Facebook’un Instagram’a 1 milyar dolara ödenmesi öncesinde gelir projeksiyonlarında nelere yer verdi bilemeyiz. Ancak son yapılan araştırmalar Zuckerberg’in yüzünü bir hayli güldüreceğe benziyor.

eMarketer tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çok değil sadece iki yıl sonra Instagram’ın mobil reklam gelirlerinin 3 milyar dolara yaklaşması bekleniyor. 2015 için 595 milyon dolar olarak açıklanan bu değerin önümüzdeki yıl 1,5 milyar dolara, 2017’de ise 2,81 milyar dolara çıkması öngörülüyor.

Bu hızlı artış, Facebook’un toplam gelirlerinde Instagram’ın payını da yükseltiyor. Facebook’un toplam reklam gelirlerinde halen yüzde 3,7’lik paya sahip olan Instagram’ın 2016’da yüzde 7,1’e ulaşması, 2017’de ise yüzde 10 barajını aşması bekleniyor. Bu da Facebook’un 2017 reklam gelirlerinin kabaca 28 milyar dolar civarında olması demek.

Aynı araştırmada dikkat çeken bir başka nokta ise Facebook’un mobil reklam gelirlerinde ABD’nin etkisi. Araştırma, 2017 için Facebook’un dünya genelindeki mobil reklam gelirlerinin toplam gelirler içinde yüzde 14’lük paya ulaşacağını öngörüyor. ABD’deki mobil reklam gelirleri pastanın yüzde 28’ini temsil ederken, ABD dışındaki mobil reklam gelirlerine ait payın yalnızca yüzde 3,7 olduğu göze çarpıyor.

Google ve Twitter, Instagram’ın hızına yetişemiyor

ABD özelindeki mobil reklam gelirlerine bakıldığında Google’ın 2015 için 1,47 milyar dolarla ilk sırada olduğu görülüyor. Twitter ise bu kanalda 1,15 milyar dolar ile ikinci sırada. Ancak 2017’ye geldiğinde sıralama değişiyor. Instagram’ın yine ABD özelinde 2,39 milyar dolarlık mobil reklam geliri elde etmesi beklenirken, bu eğer Google için 2,38 milyar dolar, Twitter içinse 2,29 milyar dolar olarak öngörülüyor. Bu üçlünün 2017’de ulaşacağı yaklaşık 7 milyar dolar ise ABD’nin mobil reklamlarda liderliğini sürdüreceğini gösteriyor.

2017’deki durum ne olursa olsun bundan en kârlı çıkacak isimlerden biri kuşkusuz Mark Zuckerberg. 2012’de Instagram için 1 milyar dolar ödemeyi göze alan Zuckerberg ve Facebook, bu tutarı sadece 2016’daki gelirlerle bile geri kazanmış durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>