Integreen’den Boğaziçi Üniversitesi’ne rüzgar santrali

0

Dünyada yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasında çevre dostu eğitim kampüslerinin önemi büyük. Pek çok köklü kurum, düşük emisyon oranları için mevcut binalarını revize ederken enerji tasarrufu projeleriyle örnek oluyor.

Köklü eğitim kurumlarından biri olan Boğaziçi Üniversitesi de benzer bir yol izlemekle birlikte, yenilenebilir enerjiden üst düzey fayda sağlamak için bir çalışma gerçekleştirdi. Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri tarafından, üniversitenin Kilyos’ta bulunan kampüsüne yerleştirilen rüzgar türbinleri, kampüsün ihtiyaç duyduğu enerjinin tamamını karşılayacak potansiyele sahip.

27 Aralık 2014’te enerji üretmeye başlayan 900 kW gücündeki santral aynı zamanda Türkiye’nin en büyük lisanssız rüzgar enerjisi santrallerinden biri olma niteliği de taşıyor. Kilyos’un ardından Tokat’ta yeni bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanan Integreen, burada Reşadiye İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile çalışıyor. Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri Genel Müdürü Ömer Özkan, yaklaşık 1000 kW kapasiteye sahip projenin 2015 yılı içinde tamamlanmasının planlandığını belirtiyor.

Ucuz ve temiz enerji vizyonuyla müşterilerine kaliteli ve uzun soluklu bir hizmet sunan Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri, Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Kampüsün’de kurduğu Türkiye’nin en büyük lisanssız rüzgar enerjisi santralinin ardından, Tokat’ta yeni bir rüzgar enerjisi santrali projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri Genel müdürü Ömer Özkan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Integreen Yenilenebilir Enerji Sistemleri A.Ş olarak dünya’nın sayılı rüzgar türbin üreticilerinden Alman Enercon ve Boğaziçi Üniversitesi ile yaptığımız ortak çalışmanın neticesinde 900 kW rüzgar santralin kurulumunu 31 Aralık’ta tamamladık ve Boğaziçi Üniversitesi’nin dünya’nın kendi enerjisini rüzgarla üreten ilk kampüsü olmasını sağladık.”dedi

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>