Intel 10 nm işlemciler ne zaman duyurulacak?

0

Intel 10 nm işlemciler

Intel’in 10 nm işlemci geliştirme konusunda bir hayli yavaş kaldığını söyleyebiliriz. Ancak ortaya çıkan yeni iddialar 2021 yılını işaret ediyor.

Intel 10 nm işlemciler için tarih netleşiyor

İşlemci sektörünün iki dev ismi Intel ile AMD arasındaki rekabet kızışacak gibi görünüyor. Intel, AMD’nin 8 nm işlemcilerini duyurması sonrasında rekabette biraz geri kalmıştı.

Yaşadığı teknik sorunlar nedeniyle halen 14 nm işlemci üretimi yapan Intel, 10 nm’lik işlemciler konusundaki çalışmalarına hız vermeye başladı.

Daha önce ortaya atılan iddialarda, Intel’in bu geliştirme çalışmasında geri kaldığı ve 2022 yılından sonraya ertelediği söyleniyordu. Ancak Intel tarafından yapılan resmi açıklamalarla bu iddialar yalanlandı.

2021 yılının yaz aylarında, Intel’in 10 nm++ iyileştirilmiş masa üstü işlemcilerinin piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>