Intel 10 nm üretimini artıracak

0

Intel 10 nm

Intel 10 nm üretimini artırmak için yeni tesisler üzerinde çalışıyor. Intel 14 nm üretimindeki başarısını 10 nm üretiminde de sürdürecek gibi görünüyor.

Intel 10 nm üretimine yoğunlaşacak

İşlemci üretiminde Intel, AMD ile rekebetinde bir hayli öne geçmiş durumda. AMD bir dönem TSMC ile anlaşmış ve üstünlük sağlamayı başarmıştı ancak 14 nm ve 10 nm süreci, AMD için başarısızlığı da beraberinde getirdi.

Intel, AMD’nin bu süreçte geri kalmasından faydalanarak üretim kapasitesini daha da artırmaya hazırlanıyor. 2017 yılıyla kıyaslandığında Intel’in 10 nm ve 14 nm üretimindeki toplam kapasite, şu anda 2 katına ulaşmış durumda.

Özellikle de 10 nm üretim sürecine ağırlık veren Intel, bu alanda da hızlı hareket ederek AMD’yle arasındaki farkı açmak istiyor. Intel’de üretim ve operasyon yöneticisi olarak görev yapan Keyvan Esfarjani, 10 nm sürecinin oldukça güzel bir şekilde gittiğini söylüyor. Şu anda Intel’in 10 nm üretiminde tam kapasite bir şekilde çalışan 3 tesisi bulunuyor. İlerleyen süreçte ise Intel’in yeni tesislerle üretim kapasitesini artırması bekleniyor. AMD’nin ise Intel’in bu stratejisi karşısında nasıl hareket edeceği merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>