Intel 1,2 milyar dolarlık cezadan yırttı

0

Avrupa Birliği’nin Intel’e kestiği 1.2 milyar dolarlık tekelleşme cezası için sekiz yıldır mahkemede mücadele eden Intel sonunda davayı kazandı. 

Alt mahkemeler Intel’in itiraz talebini kabul etmedikleri için işlemci üreticisi son şansını da Avrupa Birliği’nin en üst mahkemesinde denemek zorunda kaldı. 2014’ten beri en üst mahkemede devam eden dava nihayet Intel’in lehine sonuçlandı ve yargıç alt mahkemenin Intel’in sunduğu delilleri yeterince incelemediğine kanaat getirerek davanın alt mahkemede yeniden görüşülmesine karar verdi.

Böylece sekiz yıldır devam eden davada yeniden başa dönüldü ve tüm yargılama süreci yeniden başlayacak. Intel’in yeni davada yargıçları kendi tezine ikna edebilirse cezayı ödemekten kurtulacak. AB Komisyonu, 2009 yılında Intel’in rekabeti engelleyen davranışlar sergilediğini öne sürerek o dönem 1.06 milyar Euro ceza kesmişti. Intel ise cezaya itiraz ederek dava açmış anca davalar aleyhine sonuçlandıkça Intel’in bir üst mahkemeye itiraz etmesi süreci 8 yıl boyunca uzatmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>