Intel, 2. çeyrek raporunu açıkladı

0

İşlemci üreticisi Intel, 2016’nın ikinci çeyreğine dair finansal raporlarını açıkladı. Şirketin rakamlarında, geçen yıla göre önemli düşüşler yaşandığı dikkatlerden kaçmadı.

13,5 milyar dolar gelir açıklayan şirketin karı ise 1,3 milyar dolar oldu ve hisse başına getirisi 0,27 dolar oldu. Geçen yıl aynı dönemde ise 2,9 milyar dolar kar açıklamış şirketin hisse başına getirisi de 0,55 dolardı. Dolayısıyla, bir sene içinde kazancında yarıya yakın kayıp gösteren Intel’in, geçtiğimiz sene boyunca farklı yatırım alanlarına girme çabası da böylece anlam kazanıyor. Özellikle mobil sektörde aradığını bulamayan Intel, yine de Apple ile yaptığı işbirliği çerçevesinde bu sene iPhone 7’lere modem işlemcileri sağlayacağı için sene sonunda daha fazla kazanç sağlayabilir.

Sonraki seneler için de Apple ile işbirliğinin büyümesi ve daha fazla iPhone parçasını Intel’in üretme ihtimali bulunuyor.

Öte yandan Japon yatırım bankası Softbank’ın IoT pazarında güç kazanmak için İngiliz işlemci tasarımcısı ARM’ı 32 milyar dolara satın alması, IoT alanında iddialı olan Intel’in güçlü bir rekabetle karşılaşacağını gösteriyor. İşlemci üreticisi de bu rekabete hazırlamak için kısa süre içinde iş gücünün %10’u anlamına gelen 12 bin kişiyi işten çıkararak, yıllık 1,2 milyar dolarlık ek tasarruf sağlamayı planlıyor.

Ayrıca işlemci devinin dijital güvenlik birimi McAfee’yi de satma ihtimali bulunuyor ancak henüz yeterince büyük teklif veren bir firma çıkmış değil. McAfee’nin satılması halinde de şirketin kasasına önemli bir nakit girişi olacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>