Intel 2020 üçüncü çeyrekte düşüşe geçti

0

Intel 2020 üçüncü çeyrek

Intel 2020 üçüncü çeyrek verilerine göre düşüşe geçti. Rekabetteki artış ve yaşanan üretim sorunları, Intel’i bir hayli olumsuz etkiledi.

Intel 2020 üçüncü çeyrek verileri

Koronavirüs salgınıyla birlikte iş ve eğitim dünyası tamamen uzaktan sisteme geçiş yapmıştı. BU dönemde bilgisayarlara ve donanımlara bir hayli rağbet gösterildi.

Artan rağbet ile birlikte Intel gibi dev üreticilerin gelirlerinde hızlı bir artış yaşanmıştı. Özellikle de ikinci çeyrek, bu üreticiler için sıçramaya neden olmuştu. Ancak bu hızlı yükselişin ardından üçüncü çeyrekle birlikte normalleşme de başladı diyebilriz. 2020 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre Intel bu dönemde 18.3 milyar dolar gelir elde etti. Ancak yıl bazında gelirinde yüzde 4 düşüş yaşandı. Şirketin faaliyet kârı ise 5.1 milyar dolara gerileyerek bir önceki dönemin altına düştü.

Intel’in elde ettiği gelirde en büyük pay ise veri merkezi bölümünün oldu. Veri merkezi bölümüyle Intel, 8.5 milyar dolar gelir elde etti. Ancak bu çeyrekte veri merkezi bölüm de yüzde 10’luk bir düşüş yaşadı. En büyük düşüş ise yüzde 33 ile IoT bölümünün oldu. En büyük büyümeyi yüzde 15 ile depolama bölümü yaşarken, P bölümü yüzde 1’lik büyüme ile 9.8 milyar dolara ulaştı. Intel’in bu çeyrekte gelirlerinin düşmesinde AMD ve Ryzen’in de bir hayli güçlü hale gelmesinin büyük bir payı oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>