Intel, ABD’de 7 milyar dolara fabrika açıyor

0

Intel, dünyadaki en gelişmiş yarı iletken işlemci fabrikasını kurmak için ABD Arizona’da 7 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı.

Fab 42 isimli fabrika hali hazırda işliyor ve ürün vermeye devam ediyor ancak Intel 7 nm üretim teknolojisine geçiş için fabrikayı geliştirme kararı aldı. Yatırımın tamamlanmasından sonra dev fabrika veri merkezlerinde kullanılmak üzere milyonlarca işlemci üretecek. Ayrıca yine yüzmilyonlarca internet nesnesi üretim kapasitesine sahip olacak.

3-4 yıl içinde tamamlanması beklenen yeni Intel fabrikası, 3000 yüksek seviye/yüksek maaşlı mühendis için iş imkanı sağlayacak. Fabrika ayrıca Arizona bölgesinde toplam 10 bin yeni iş pozisyonu yaratacak.

7nm teknolojisiyle üretilecek yeni işlemciler, yeni nesil yoğun işlem gücü gerektiren uygulamaları ve donanımları güçlendirmek için kullanılacak. Böylece çok ağır işlem gücü gerektiren yapay zeka uygulamalarının günlük hayata uyarlanması daha da kolaylaşacak.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>