Intel, Alman drone üreticisini satın aldı

1

asctec_falcon8_scene

Her yıl milyonlarca yeni drone’un satılmaya başladığı drone piyasası, Intel’in de gözünden kaçmadı. İnsansız hava araçlarının, önümüzdeki dönemin en hızlı gelişen teknoloji alanı olacağının farkına varan Intel, Alman drone şirketi Ascending Technologies’ı satın aldı.

Ancak, Ascending Technologies, diğer drone teknolojileri üreten şirketler gibi, drone üretmeye odaklanmış bir şirket değil. Şirketin odak noktası, drone’ların tespit edilmesi ve birbirlerine çarpmalarının engellenmesi… Şirket aynı zamanda Intel’in CES 2015 fuarı sırasında sergilediği Ping Pong oynayan drone’ların arkasındaki teknolojiyi de sağlamasıyla tanınıyor. Yani Intel ile arasındaki iş birliği ve satın alma süreci, bir günde ortaya çıkmış değil.

Ascending Technologies’in ürettiği AscTec Firefly isimli robot drone da, aynı zamanda Intel’in 3d derinlikli görüş imkanı sunan RealSense kameraları ile donanmış bir drone… Bu da drone’a, etrafındaki alanı üç boyutlu olarak algılayarak engellere çarpmadan uçabilme yeteneği kazandırıyor.

Elbette Ascending Technologies’in drone’larını, Parrot veya DJI gibi popüler drone üreticilerinden ayıran en önemli faktör, drone’ların robot olması, yani yapay zeka ile otonom olarak uçabiliyor olması.

Intel ise bu yeni satın alma işleminin öneminin altını çiziyor ve drone’ların önümüzdeki dönemdeki en önemli elektronik platformlardan biri olacağını vurguluyor. Bu da satın almanın sebebini açıklıyor. Üstelik drone’ların, Intel’in büyük önem verdiği algısal hesaplama kavramı için de büyük bir pazar olduğu açık.

Intel’in rakiplerinden Qualcomm da daha önce Snapdragon Flight isimli platformunu tanıtarak, drone üreticilerine özel işlemciler sağlamak üzere harekete geçmişti. Şimdi Intel’in de bu alana adım atması, işlemci piyasasında büyük drone savaşlarının başlamak üzere olduğunun işareti.

 

 

Yorumlar

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>