Techinside Google News
Techinside Google News

Intel, Altera’yı satın aldı!

Intel, mikro işlemci üreten rakibi Altera'yı satın aldığını duyurdu. Satın almanın boyutu ise çok büyük. Intel tam 16.7 milyar dolar ödediğini açıkladı.
- Advertisement -

 

2015’in en büyük şirket satın almalarından biri, dün gerçekleşti. Intel’in duyurusuna göre, mikro işlemci devi, rakibi Altera’yı 16,7 milyar dolar ödeyerek satın aldı.

Altera, otomotiv, giyilebilir cihazlar, medikal cihazlar ve havacılık/uzay alanında kullanılan işlemcileri üretmesiyle tanınıyor. Dev üreticilerle büyük hacimli anlaşmaları bulunan Altera’yı satın alarak Intel artık sadece masa üstü pazarında değil, yeni çağda otomobillerden evlerimizdeki akıllı cihazlara kadar çok yoğun olarak talep görecek mini işlemcilerin üreticisi konumuna yükselmiş durumda.

Aslında Altera ve Intel zaten uzun zamandır çok yakın çalışıyordu ve Altera’nın tasarladığı işlemciler Intel’in fabrikalarında üretiliyordu. Intel şimdi bu satın alma ile birlikte Altera’nın geliştirdiği çok önemli işlemci teknolojilerine de sahip oldu.

Altera’nın teknolojileri ayrıca Intel’in lider konumda olduğu sunucu işlemcilerini güçlendirmek için de kullanılacak. Intel’in kolayca modifiye edilebilen Altera çipleri sayesinde, sunuculara ve veri merkezlerine çok güçlü bulut yetenekleri kazandırması bekleniyor.

Intel halihazırda sunucu işlemcileri pazarında %95 pazar payına sahip. Altera’yı satın alan Intel bir anlamda, bu pazardaki konumunu pekiştirip geleceğini de garanti altına almış oldu.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir