Intel ve AMD, Nvidia’ya karşı birleşti

0

Nvidia ile otonom sürüş teknolojileri ve yapay zeka işlemcileri konusunda rekabet eden Intel, şimdi cephede AMD ile işbirliği yapacak. Intel ve AMD, laptoplar için yüksek grafik işlem kapasitesine sahip yeni işlemciler üretecekler.

Kanlı bıçaklı rakipler ortak oldu

Bir zamanların azılı rakipleri Intel ve AMD’nin bir gün gelip ortaklık yapacağına kimse ihtimal vermezdi ancak bu şimdi gerçek oldu. Bilgisayar sektörünü artık kritik pazar olarak görmeyen Intel, asıl hedefi olan otonom sürüş ve yapay zeka teknolojilerindeki rakibi Nvidia’ya karşı güç toplamak için ezeli rakibi AMD ile ortak olarak laptop işlemcisi üretecek.

Yeni işlemciler, ince, hafif ve düşük enerji tüketen laptoplar üretmek için tasarlanacak ancak bu laptoplar aynı zamanda video oyunlarını da başarıyla oynatabilecekler. Yeni işlemciler, Intel’in sekizinci nesil Core işlemci serisi ile beraber piyasada olacak.

Öte yandan yeni işlemciler, Nvidia işlemcili laptoplara rakip olacak ancak AMD’nin yine ince ve güçlü laptoplar için ürettiği Ryzen işlemcili laptopları rakip olarak konumlandırmayacak.

Intel ve AMD arasındaki ağır rekabet, iki şirketin 90’lı ve 2000’li yılların başında birbirlerine karşı ağır tazminat davaları açmaları ve birbirlerinin tasarımlarını çalma suçlamalarıyla hatırlanıyor. Ancak öyle görünüyor ki, eski kavgalar çoktan hükmünü yitirmiş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>